על מנת ליהנות מכל הכלים והאפשרויות של 'דיאלוג', יש להוסיף כותרות סצנה רק באמצעות 'דיאלוג' – וזאת באחת משתי דרכים:

(1) .הוספה דרך לחצן 'הוספת כותרת' בסרגל דיאלוג (מקש קיצור Alt+N).
(2) .הוספה מהירה – ראו מדריך


כעת נסביר על הוספה באמצעות סרגל דיאלוג וחלונית 'הוספת סצנה':

חלונית הוספת הסצנה הקלאסית של 'דיאלוג' מוכרת מגרסאות קודמות. החלונית מאפשרת בחירה של כל האלמנטים וכך הוספת מאפיינים לסצנה כמו תקציר, עלילות.
.

ניגש לסרגל דיאלוג ונלחץ על "הוספת כותרת" (מקש קיצור Alt+N)

תיפתח חלונית "הוספת סצנה חדשה":


שני השדות הראשונים מימין מציגים את מספר הסצנה: הראשון מציג את המספר הראשי והשני את מספור המשנה אם קיים (לדוגמא: 106 הוא מספר ראשי בלבד, 106א – מספר ראשי בצירוף מספר משנה). שדות אלה מתעדכנים אוטומטית בהתאם למיקום של הסצנה החדשה בתסריט, אבל ניתן לשנות אותם ידנית.
 
נבחר את סוג הלוקיישן מתיבת 'סוג לוקיישן' או על-ידי לחיצה על פנים או חוץ.
לחיצה על החץ בתיבת הלוקיישן תציג את רשימת הלוקיישנים של אותו סוג לוקיישן (למשל 'פנים').
נבחר את הלוקיישן.

כדי להוסיף לוקיישן חדש שאינו ברשימה, נלחץ בחלונית על לחצן "הוסף". 'דיאלוג' תציג את חלונית 'הוספת לוקיישן'. אם נרצה לשנות לוקיישן שכבר קיים נלחץ על לחצן "ערוך".


נבחר את הזמן בלחיצה על אחד מארבעת לחצני הזמן המהווים ברירת מחדל (יום, לילה, שחר, בין ערביים), או נרשום כל הגדרת זמן אחרת ישירות בשדה הזמן.


הוספת הגדרת זמן אחרת היא לשיקולכם. אנו ממליצים להשתמש באחד מארבעת הזמנים הסטנדרטיים. הגדרת הזמן מיועדת לציון מצב האור בסצנה (לדוגמא: אם רקע הסצנה חשוך, זה נכון גם בערב וגם בלילה ולכן אין משמעות לאבחנות ועדיף להיות חד משמעיים ולכתוב 'לילה', לטובת הקורא המדמיין את הסצנה או ההפקה שצריכה להכין את הצילום).
אם המידע על הזמן המדויק נראה לנו מהותי, נוכל להוסיף זאת בתחילת או במהלך הסצנה. כמו כן, נוכל להשתמש בשדה 'מידע נוסף' כפי שתוכלו לראות להלן.

בשדה מידע נוסף נכלול מידע הקשור ישירות לסצנה אך אינו נכלל בכותרת והוא יופיע בסוגריים אחריה. דוגמאות:

106. פנים. בית – יום (פלשבק)
106. פנים. בית – יום (אחרי הצהריים שעה 17:00)
106. פנים. בית – יום (כמה דקות אחרי)

106. פנים. בית – יום (המשך של סצנה 104)


אם נרצה כבר בשלב הוספת הסצנה לעדכן מאפיינים הקשורים למבנה התסריט, לטובת הבנת העלילה, נוכל להשתמש בשדה תקציר ובלחצן עלילות. התקציר והעלילות יופיעו בחלונית הצד "סצנות וסיקוונסים", שם ניתן גם לערוך אותם במבט כולל, וכן בדוחות התסריט (הנמצאים בסרגל דיאלוג > 'דוחות').

מאפיין הסיקוונס שבמסגרתו נכללת הסצנה, מופיע מתחת ללחצן העלילות. לא ניתן לערוך אותו ולשנות את הסיקוונס מתוך חלונית 'הוספת סצנה' אלא רק בחלונית הצד  "סצנות וסיקוונסים'.


להוספת הסצנה נלחץ על 'הוסף'.


>> לחצו כאן למדריך "הוספה מהירה של כותרת סצנה"